Hałdy - Skalna i w Kostuchnie

Skalny – hałda odpadów pokopalnianych w Łaziskach Górnych przy KWK Bolesław Śmiały. Hałda ma wysokość względną 92 m (bezwzględną – 389 m n.p.m.) i zajmuje powierzchnię 30 ha. Wagę zgromadzonego w niej materiału skalnego szacuje się na 17 mln ton. Jest jedną z największych w Europie.
Na hałdzie znajdują się przede wszystkim skały ilaste (mułowce i iłowce), czasem piaskowce. Z minerałów ilastych najczęstsze to kaolinit i mika. Pogórnicze odpady na „Skalnym” gromadzi się od ponad 220 lat.
Przez wiele lat w hałdzie następował samozapłon materiałów – wydzielały się wtedy m.in.: tlenek węgla, dwutlenek siarki i tlenki azotu. Obecnie hałda jest wygaszona. Do wygaszenia hałdy zastosowano nowatorską metodę z wykorzystaniem popiołów z pobliskiej elektrowni.
Ze szczytu hałdy rozciąga się rozległa panorama - widać z niej m.in. Tychy, Katowice, Elektrownię Halemba, Elektrownię Rybnik, a z dalej położonych miejsc i obiektów szczyty Beskidu Śląskiego i Elektrownię Jaworzno. wikipedia.pl



Łaziska Górne Hałda Skalny - widok na Tychy


Widok z hałdy Skalny na kopalnie "Bolesław Śmiały"




Elektrownia "Łaziska" zaraz obok hałdy




Katowice Kostuchna





Widok z hałdy na Tychy






1 komentarz:

  1. Ale chciałbym tu kiedyś podjechać... te piękne, wysokie nadszybia. W Częstochowie od ponad 30 lat nie ma już takich widoków.

    OdpowiedzUsuń